Zapraszamy na pierwszy w tym roku pokaz w ramach Osiedlowego Klubu Filmowego
31 stycznia / godz. 19:00 / zapisy

Osiedlowy Klub Filmowy to nowe comiesięczne pasmo kinowe w CBK FAMA. W ramach OKF będziemy pokazywać przede wszystkim kino polskie – zarówno klasyki filmowe, jak też obrazy współczesne. Seansom towarzyszyć będą prelekcje, spotkania z twórcami i filmoznawcami oraz dyskusje z publicznością.


Nowe pasmo rozpoczniemy pokazem filmu Prawo i pięść w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Przed filmem odbędzie się około 20-minutowa prelekcja wygłoszona przez filmoznawcę i kulturoznawcę dr. Andrzeja Dębskiego. Po seansie zapraszamy do wzięcia udziału w rozmowie na temat filmu.


31.01.2019
Godz. 19:00 (start prelekcji; start filmu ok. 19:25)
CBK FAMA/ sala widowiskowa, I p.
Widzowie 16+
Informacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wstęp wolny/ obowiązują zapisy

Prawo i pięść, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, Polska 1964
Czas trwania: 92 min.
„Polski western” – jak określili recenzenci film Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, rozgrywa się po II wojnie światowej na Ziemiach Zachodnich. Andrzej Kenig, były powstaniec i więzień obozu koncentracyjnego, przyłącza się do pięcioosobowej grupy doktora Mileckiego, która na polecenie pełnomocnika rządu ma jechać do miasteczka na Dolnym Śląsku, by przygotować je na przyjazd repatriantów i chronić przed szabrownikami.

W Prawie i pięści sensacyjno-westernowa fabuła stanowi jedynie pretekst do ukazania głębszej myśli. Klisze gatunkowe, jak walki osadników z bandytami czy postać ostatniego sprawiedliwego, który przychodzi z pomocą, nabierają tutaj innego wymiaru. „Dla nas fabuła była pretekstem, a nie pamiętnikarskim i historycznie wiernym opisem pierwszych dni po wyzwoleniu na Ziemiach Zachodnich. Zainteresowała nas przede wszystkim aktualność tego scenariusza. Mówi się tutaj o uczciwości człowieka wobec siebie samego, niezależności od presji opinii i środowiska” – tłumaczył Jerzy Hoffman.
Źródło opisu: Ninateka


Dr Andrzej Dębski – kulturoznawca i filmoznawca, autor książek Historia kina we Wrocławiu w latach 1896-1918, Wrocław będzie miastem filmowym… Z dziejów kina w stolicy Dolnego Śląska (współredaktor z Markiem Zyburą), Stanisław Lenartowicz – twórca osobny (wspólnie z Rafałem Bubnickim) oraz W drodze do sąsiada. Polsko-niemieckie spotkania filmowe (wspólnie z Andrzejem Gwoździem).

prawo i pi potwierdzone1

Udostępnione ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego

Godziny otwarcia

Biblioteka - Filia nr 11 MBP

Pon.: 10-19
Wt.: 10-19
Śr.: 12-16
Czw.: 10-19
Pt.: 10-19
Sob.: 10-15

Uwaga! W dniach: 

31.10.2019 (czwartek)
23.12.2019 (poniedziałek)
27.12.2019 (piątek)

Biblioteka będzie czynna do godz. 18:00

Dział programowy - III p. 

Pon.:       10-18
Wt.:   10-18
Śr.:  10-18
Czw.:  10-18
Pt.:  10-17
Sob.:  nieczynne
Początek strony
JSN Blank template designed by JoomlaShine.com