Zapraszamy na kolejny seans filmowy w ramach Osiedlowego Klubu Filmowego. Sztuka kochania w reżyserii Marii Sadowskiej na famowym ekranie!
21.03. / 19:00 / obowiązują zapisy

Sztuka kochania to film opowiadający historię Michaliny Wisłockiej, kobiety, która dokonała niemożliwego, szeroko otwierając drzwi polskich sypialni. Rozprawiając się z konserwatywnymi stereotypami i wszechobecną ignorancją, Wisłocka zrewolucjonizowała życie seksualne całego kraju. Wszystko za pomocą jednej książki. Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej to filmowa opowieść o uznanej lekarce oraz autorce najpopularniejszego w Polsce poradnika o miłości. Losy Michaliny śledzimy na trzech różnych etapach jej życia, które doprowadziły ją do napisania i wydania książki Sztuka kochania.

Po filmie zapraszamy na wykład dr Katarzyny Serafińskiej, która opowie o feminizmie, seksualności kobiet i zmianach, jakie zachodzą w naszym postrzeganiu płci. Wykład potrwa 30-45 min. 

21.03.2019 / godz. 19:00
widzowie: 16+
informacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wstęp wolny / obowiązują zapisy

3 RÓŻNE ETAPY ŻYCIA. 1 BOHATERKA. 1 KSIĄŻKA. WIELE PRZYGÓD I PRZESZKÓD.

Lata 40., powojenna Polska, Michalina kończy właśnie studia medyczne. Pochłonięta nauką, rozpoczyna swoją przygodę z medycyną. W tym samym czasie jej życie osobiste przybiera zupełnie niespodziewany kierunek. Po wojnie spotyka swoją najlepszą przyjaciółkę z młodości Wandę. Postanawiają zamieszkać razem, wraz z mężem Michaliny Stachem. Ich relacja z dnia na dzień coraz bardziej się zacieśnia. Z tego nieoczywistego związku trojga ludzi na świat przychodzi dwoje dzieci: Krysia i Krzyś. Z pozoru szczęśliwe rodzinne życie powoli zaczyna się kruszyć, emocje biorą górę, a drogi Wandy, Stacha i Michaliny rozchodzą się w trzech różnych
kierunkach.

Lata 50., stalinowska Polska. Michalina Wisłocka, lekarka ginekolożka, zdobywa coraz większe doświadczenie w pracy z pacjentami. Podejmuje też pierwszą próbę edukacji seksualnej polskiego społeczeństwa, co w ówczesnych czasach jest bardzo dużym wyzwaniem. Latem Michalina wyjeżdża do Lubniewic, gdzie w ośrodku wczasowym sprawuje pieczę nad kuracjuszami. Tam poznaje Jurka, mężczyznę, który na zawsze pozostanie w jej sercu. To właśnie Jurek pokazuje jej, co oznacza prawdziwa miłość, dzięki niemu Michalina przeżywa pierwszy orgazm. Romans otwiera jej oczy na miłość, seks oraz powiązaną z nimi intymność. Jurek jako pierwszy namawia Michalinę do napisania książki, która pomogłaby zrozumieć ludziom, że kluczem do udanego związku i życia intymnego jest przede wszystkim zrozumienie potrzeb drugiej osoby.

Lata 70., Polska Rzeczpospolita Ludowa. Michalina Wisłocka jest już uznaną lekarką, do której gabinetu ustawiają się kolejki pacjentek. Pomaga im poznać własne ciało oraz rozwiązywać problemy z brakiem zrozumienia w związkach. Na jej życiowej drodze pojawia się Tereska, młoda redaktorka, która ponownie namawia Michalinę do wydania książki. Razem podejmują
trudną walkę z partyjnymi dygnitarzami oraz cenzurą, aby „Sztuka kochania” ujrzała światło dzienne. Poradnik latami blokowany jest przez Komitet Centralny, jednak dzięki interwencji pacjentek Wisłockiej oraz jej wytrwałości w dążeniu do celu w końcu zostaje wydany w 1976 roku. „Sztuka kochania” wyprzedaje się w zaskakującym tempie, stając się absolutnym bestsellerem. Przez lata sprzedana została w 7 mln egzemplarzy, czym pobiła nie tylko nakład „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, lecz także Biblii.

REŻYSERIA: Maria Sadowska
PRODUCENT: Krzszytof Terej
CZAS TRWANIA: 117 min
SCENARIUSZ: Krzysztof Rak
ZDJĘCIA:Michał Sobociński
MUZYKA: Radzimir Dębski
MONTAŻ: Jarosław Kamiński
SCENOGRAFIA: Wojciech Żogała
KOSTIUMY: Ewa Gronowska

OBSADA:
MICHALINA WISŁOCKA: Magdalena Boczarska
STACH WISŁOCKI: Piotr Adamczyk
WANDA: Justyna Wasilewska
JUREK: Eryk Lubos
GENERAŁOWA: Danuta Stenka
PACJENTKA KAROLINA SIWIC: Karolina Gruszka
SZEF WYDAWNICTWA: Borys Szyc
URZĘDNIK KOMITETU CENTRALNEGO: Wojciech Mencwaldowski 
URZĘDNIK KOMITETU CENTRALNEGO: Arkadiusz Jakubik
CENZOR: Artur Barciś
RED. NACZELNA PISMA KOBIECEGO:Katarzyna Kwiatkowska

Dr Katarzyna Serafińska jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2007 roku pracuje w Zakładzie Eksperymentalnej Psychologii Społecznej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie prowadzi seminaria, zajęcia oraz badania z zakresu szeroko rozumianej społecznej psychologii płci. Interesuje się kontekstowymi uwarunkowaniami spostrzegania społecznego kobiet i mężczyzn, wyznacznikami postaw seksistowskich oraz postaw wobec edukacji równościowej, a także wizerunkiem feministek i tożsamością feministyczną. Współpracuje również przy projektach naukowych dotyczących tożsamości narodowej i postaw wobec imigrantów. Od pół roku jest opiekunką Studenckiego Koła Naukowego "Genderówka", które działa z jej inicjatywy przy Instytucie Psychologii. W czasie wolnym współprowadzi popularny fejsbukowy fanpejdż popularyzatorski "Gender to nie ideologia". Jest miłośniczką muzyki i feministką. Pracę zawodową stara się łączyć z wychowywaniem dwóch córek i kota.


SztukaKochania1

SztukaKochania3

SztukaKochania7

Godziny otwarcia

LIPIEC I SIERPIEŃ 

Biblioteka - Filia nr 11 MBP

Pon.: 12-18
Wt.: 10-16
Śr.: 12-16
Czw.: 12-18
Pt.: 10-16
Sob.: nieczynne

Dział programowy - III p. / kontakt telefoniczny i mailowy w godzinach 8:00-16:00. Godziny otwarcia biura: 

Pon.:       12-16
Wt.:   12-16
Śr.:  12-16
Czw.:  12-16
Pt.:  12-16
Sob.:  nieczynne
Początek strony
JSN Blank template designed by JoomlaShine.com