W magicznym uniwersum - interdyscyplinarne obchody Światowego Dnia Książki 
26-27.04. / wstęp bezpłatny / obowiązują zapisy

W tym roku obchody Światowego Dnia Książki w Famie odbędą się pod znakiem fantasy! Zanurzymy się w świat, w którym magia jest codziennością, smoki istnieją naprawdę, zjawy pomagają w kryminalnych śledztwach, a granice możliwych zdarzeń wyznacza tylko wyobraźnia. W programie m.in. czytanie performatywne dla dzieci, warsztaty literackie z autorką książek fantasy Roxaną Wojtas-Tabiś, przedstawienie Pani Teatrzyk i zabawy w czary-mary dla najmłodszych. Dorosłych zapraszamy na spotkanie z Jarosławem Rybskim, twórcą powieści Warkot - tajemnica czarnej Pobiedy krążącej po ulicach Wrocławia i zwłok bez krwi zostanie rozwikłana.

HARMONOGRAM

26 kwietnia (piątek)

17.00 Bolek i Lolek w świecie fantastyki / przedstawienie Pani Teatrzyk / wiek: 4+ / sala widowiskowa I p. / wstęp wolny / informacja i zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

18.30 spotkanie z Jarosławem Rybskim, autorem powieści Warkot / wiek: 16+ / sala widowiskowa I p. / wstęp wolny / informacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.zapisy

27 kwietnia (sobota)

11.00 czytanie performatywne dla dzieci / wiek: 6-12 / sala widowiskowa I p. / wstęp wolny / informacja i zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

11.00 zabawy plastyczno-ruchowe z Bawim-Bawim / wiek: 3-6 / laboratorium ruchu 3 p. / wstęp wolny / informacja i zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

12.00 Magia świata fantasy / warsztaty litrackie / wiek: 10-12 / sala widowiskowa I p. / wstęp wolny / informacja i zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

12.00 literacki sitodruk / hol na parterze / wstęp wolny / weź udział w ankiecie


BOLEK I LOLEK W ŚWIECIE FANTASTYKI

Na otwarcie magicznego weekendu zachęcamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w nowym przedstawieniu Pani Teatrzyk pt. Bolek i Lolek w świecie fantastyki, które będzie opowiadać o  niezwykłych przygodach dwójki sympatycznych chłopców, znanych z popularnego filmu animowanego.

Wiek: 4+

Zapisy w bibliotece od 15.04.

Pani Teatrzyk (Klaudia Kąca-Jasic)z wykształcenia aktorka, która od wielu lat zajmuje się pracą z dziećmi, tworząc spektakle lalkowe, warsztaty teatralne, prowadząc imprezy dla najmłodszych i animacje urodzinowe. Kolorowe, dynamiczne przedstawienia wciągają w świat wyobraźni, angażują dzieci i są nastawione na dialog z najmłodszym widzem.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z JAROSŁAWEM RYBSKIM

Zapraszamy na spotkanie z wrocławskim pisarzem Jarosławem Rybskim. Jego debiutancka powieść pt. Warkot była wielokrotnie chwalona jako błyskotliwy retrokryminał, w którym rzeczywistość historyczna (doskonale przedstawione realia powojennego Wrocławia) misternie przeplata się z fikcją, a całości dopełnia subtelny humor. Akcja powieści rozgrywa się na początku lat 50. XX wieku. Funkcjonariuszom milicji i ubecji sen z powiek spędza bestialski morderca pozostawiający makabryczny szlak zwłok pozbawionych krwi. Na dodatek tajemnicza sekta poszukuje w mieście relikwii zaginionej podczas wojny. Kto stoi za niewytłumaczalnymi morderstwami? Jaki związek ze sprawą ma czarna pobieda krążąca nocami po ulicach powojennego Wrocławia? I czy w starych podaniach kryje się ziarno prawdy? Jedną z najdziwniejszych kryminalnych zagadek Wrocławia rozwiązać może tylko grupa złożona z prawdziwych oryginałów: młodego i ideowego studenta, żywiołowego majstra z drukarni, ostatniego sprawiedliwego porucznika milicji i pewnego leciwego jegomościa. 

Rozmowa z Jarosławem Rybskim będzie moderowana przez Joannę Gil, kierowniczkę 11 filii  Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Publiczność będzie miała okazję dowiedzieć się więcej na temat warsztatu pracy autora, jego stosunku do literatury fantastycznej oraz dalszych planach wydawniczach (już niedługo ukaże się kolejna powieść - Gromił, kontynuacja Warkotu).

Jarosław Rybski - wrocławski pisarz, tłumacz i dziennikarz muzyczny. Jako prozaik zadebiutował  w 2017 r. powieścią Warkot z cyklu „Bractwo Wrocławskie”, która została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników i krytykę. Jest członkiem Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. W jego dorobku translatorskim znajduje się prawie sto książek oraz tyle samo komiksów -  przełożył dzieła T.S. Eliota, Maria Puzo, Irvine’a Welsha, Philipa K. Dicka, Adriana Tchaikovsky’ego i Scotta Westerfelda, a także szereg ksiązek pisanych w gwarze szkockiej.


CZYTANIE PERFORMATYWNE DLA DZIECI W WYKONANIU JUSTYNY OLEKSY

Dzieci Iluwatara to Elfy i Ludzie. Wśród wszystkich wspaniałości Świata, jego bezmiernych przybytków i przestrzeni, i wirujacych ogni, Iluwatar wybrał dla nich miejsce w Głębinach Czasu pomiędzy niezliczonymi gwiazdami.

I ukazał im Wizję, aby wzrokiem poznali to, co przedtem było dostępne tylko ich uszom; zobaczyli nowy Świat w postaci kuli zawieszonej pośród Pustki.

— Oto wasza Muzyka!

(J.R.R. Tolkien, Silmarillion, fragment)

Wyobraź sobie, że możesz stworzyć świat.

Jak on brzmi?

Kto go zamieszkuje?

Jakie ma kolory, jakie rządzą nim prawa?

Stworzymy świat dźwiękiem. Stworzymy świat gestem.

To będą niezwykłe światy.

Fantastyczne!

Czas trwania: ok. 40 min.

Justyna Oleksy - absolwentka sztuk widowiskowych i creative writing na Uniwersytecie Wrocławskim. Związana zawodowo z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Jako edukatorka muzealna prowadzi wykłady oraz warsztatowe zajęcia dla wszystkich grup wiekowych. Powołała i prowadzi Teatr Czterech, stały byt teatralny działający w Pawilonie Czterech Kopuł. We współpracy z wieloma instytucjami kultury (m.in. Fundacja In Situ w Sokołowsku, Muzeum Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, Otwarta Pracownia Dawna Papiernia w Jeleniej Górze, Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, Muzeum Współczesne Wrocław) zajmuje się międzypokoleniowymi projektami w obszarze teatru, performance'u oraz edukacji. Prowokuje zachowania twórcze. Integruje w duchu kreatywności. Rozmiłowana w żywiole słowa, jego przemian i możliwości. Podejmuje współpracę w obrębie słowa i teatru, działań wywiedzionych z energii dźwięku i ruchu.


ZABAWY PLASTYCZNO-RUCHOWE Z BAWIM-BAWIM

Dla najmłodszych przygotowaliśmy podróż do krainy czarów, gdzie czekają na nich fantastyczne zabawy plastyczne i ruchowe. Pociechy miło spędzą przedpołudnie, bawiąc się z rówieśnikami, ale też zdobywając nową wiedzę i rozwijając ummiejętności sensomotoryczne. Wszystkie te działania będzie animować Dorota Kapera-Zwolińska, która w każdy czwartek prowadzi w Famie autorskie zajęcia kreatywne dla dzieci Bawim-Bawim

Czas trwania: 60 min. Wymagana obecność opiekuna.

Dorota Kapera-Zwolińska - animatorka i nauczycieleka wychowania przedszkolnego z kilkuletnim doświadczeniem w tym zawodzie. Obecnie prowadzi zajęcia kreatywne Bawim-Bawim przeznaczone dla najmłodszych dzieci, podczas których poznają one zasady funkcjonowania w gronie rówieśników.


MAGIA ŚWIATA FANTASY - WARSZTATY LITERACKIE WOKÓŁ KSIĄŻKI WYBRANIEC ROXANY WOJTAS-TABIŚ

Tematem przewodnim warsztatów prowadzonych przez Roxanę Wojtas-Tabiś będzie świat czterech magicznych królestw - Wody, Ognia, Wiatru i Ziemi, stanowiących jeden z głównych motywów książki Wybraniec. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest literatura fantasy oraz jakie elementy najlepiej ją charakteryzują, poznają historię gatunku oraz najbardziej znane książki i motywy fantasy. Wspólnie z autorką przeczytają także fragmenty książki Wybraniec i podczas pracy w grupach spróbują stworzyć własne magiczne światy. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki Wybraniec w promocyjnej cenie.

Czas trwania: 60-90 min.

Roxana Wojtaś-Tabiś - z wykształcenia jest magistrem rehabilitacji ruchowej, a z zamiłowania pisarką, która pomysły czerpie z życia, opowieści dzieci oraz baśni. Pierwszą książkę pt. Tajemnica Zafiry. Moc zaklęcia napisała dla córki. Powieść otrzymała bardzo dobre recenzje zarówno od czytelników, jak i nauczycieli szkolnych. Wkrótce powstała druga część pt. Tajemnica Zafiry. Strażniczka kryształu i do dziś napływają do wydawnictwa prośby o trzecią część. Kolejne opublikowane pozycje to: Wybraniec, Geniusz, Kotka rozrabiara, Eliza. Poza pracą pisarską autorka zajmuje się popularoyzowaniem gatunku fantasy wśród młodych czytelników, organizując liczne warsztaty i spotkania autorskie. 


LITERACKI SITODRUK

W tym roku również zapraszamy do zabawy w odbijanie literackich cytatów metodą sitodruku. Wkrótce opublikujemy ankietę, w której będziecie mogli zagłosować na najlepszy cytat z książi fantasy. Zwycięskie hasło przygotujemy w formie wzoru i odbijemy na przyniesionych przez Was częściach garderoby lub torbach, które będziecie mogli kupić u nas za symbolicznego piątaka. 

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia od 14 maja 2020 roku 

Biblioteka - Filia nr 11 MBP

Pon.: 10-18
Wt.: 10-18
Śr.: nieczynne
Czw.: 10-18
Pt.: 10-18
Sob.: nieczynne

Dział programowy - III p. 

Nieczynny stacjonarnie, pracujemy zdalnie!

Kontakt telefoniczny i mailowy od pon. do pt. 9:00-17:00

https://www.fama.wroc.pl/kontakt

Początek strony
JSN Blank template designed by JoomlaShine.com