Szerokie wody 
5.05. / w godz. 14.00-21.00 / wstęp bezpłatny / obowiązują zapisy

Na zakończenie majowego weekendu przygotowaliśmy dla Was drugą edycję Majówkowego Maratonu Filmowego. Tematem przewodnim wydarzenia będzie woda - nieodzowny składnik życia, podstawowy budulec naszego ciała, żywioł. Motyw wody pojawi się w filmach w różnych kontekstach – jako siła przyrody, z którą możemy walczyć lub z nią harmonizować, element kulturowej tożsamości i sceneria dla postapokaliptycznej rzeczywistości. Poza seansami zaprosimy Was także na wykład popularnonaukowy poświęcony zagrożeniom wynikającym z wyczerpywania się zasobów wody pitnej na Ziemi i rozwiązaniom, które mogą pomóc w powstrzymywaniu tego procesu. Prelekcję przygotują eksperci związani z Centrum Nowych Technologii MPWiK S.A., Natalia Gemza i Kamil Janiak.

www.mpwik.wroc.pl

www.hydropolis.pl 

5.05.2019 / sala widowiskowa, I p. / wstęp bezpłatny / zapisy

informacja: Karolina Leontowicz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 71 777 99 44, wew.3

HARMONOGRAM:
14.00 Czerwony żółw, reż. Michael Dudok de Wit
15.30 Wszystko zaczyna się od wody - wykład popularnonaukowy
17.15 Badjao. Duchy z morza, reż. Eliza Kubarska
18.45 Wodny świat, reż. Kevin Costner, Kevin Reynolds

CZERWONY ŻÓŁW
Reżyseria: Michael Dudok de Wit
Kraj produkcji: Francja, Belgia, Japonia
Rok produkcji: 2016
Czas trwania: 80 min.
Wiek: 7+

Znajdujesz się na bezludnej wyspie. Wokół ani śladu człowieka, żadnego zgiełku, tylko morze i plaża. Wiatr jest świeży, zamiast smogu morska bryza. Od cywilizacji dzieli cię bezkresny ocean. Co robisz? Delektujesz się swobodą czy budujesz tratwę? Gdzie jesteś? W więzieniu czy w raju? Legendarne japońskie Studio Ghibli przedstawia animację Czerwony żółw: urzekającą baśń dla dorosłych, która została nagrodzona w Cannes, nominowana do Oscara i zwyciężyła w projekcie Scope100, w którym to sami widzowie wybierają filmy dla widzów. Wyrusz w niezwykłą podróż i odkryj swoją bezludną wyspę podczas seansu filmu, który oczarował widownię na całym świecie.

red turtle e1483967147242

BADJAO. DUCHY Z MORZA
Reżyseria: Eliza Kubarska
Kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania
Rok produkcji: 2014
Czas trwania: 76 minut
Wiek: 14+

Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie. Nieposiadający żadnych dokumentów nomadzi traktowani są często jak nielegalni imigranci. Wysepki, na których od setek lat mieszkali (i czerpali wodę pitną), sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. Badjao nie mają tam wstępu. Wypierani do skupionych wokół miast slumsów, nieuchronnie tracą swoje umiejętności.
10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji świat jego przodków znika. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao.
Historia Alexana i Sariego to opowieść o dojrzewaniu i przyjaźni, harmonii ze światem natury, zmaganiu się z morzem i jego niebezpieczeństwami. Historia o przypływach i odpływach, które stają się metaforą historii o życiu, w którym nie wszystko jest przewidywalne i nic nie jest stałe. Film o przemijaniu, gdzie stare ustępuje nowemu, a w miejsce jednej cywilizacji pojawia się następna.WODNY ŚWIAT
Reżyseria: Kevin Costner, Kevin Reynolds
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 1995
Czas trwania: 135 minut
Wiek: 16+

Ziemia przyszłości to świat wielkiego oceanu, na powierzchni którego ludzie walczą o przetrwanie, kurczowo trzymając się zdezelowanych okrętów lub budowanych na wrakach wysp zwanych atolami. Odwieczne marzenie o ziemi obiecanej przybrały konkretny kształt - wszyscy marzą o mitycznym Suchym Lądzie. Demoniczny Deacon jest bliski realizacji mitu. Na czele hordy wojowników morza atakuje atol, gdzie znalazły schronienie Helena i mała Enola. Ktoś na plecach dziewczynki wytatuował mapę - drogę do Suchego Lądu. Ale Helen nie odda małej w ręce wcielonego zła, opuści atol na łodzi tajemniczego Żeglarza. W tej samej chwili bezkresne morza zmieniają się w pole bitwy.

wodny

Godziny otwarcia

Biblioteka - Filia nr 11 MBP

Pon.: 10-19
Wt.: 10-19
Śr.: 12-16
Czw.: 10-19
Pt.: 10-19
Sob.: 10-15

Dział programowy - III p. 

Pon.:       10-18
Wt.:   10-18
Śr.:  10-18
Czw.:  10-18
Pt.:  10-17
Sob.:  nieczynne
Początek strony
JSN Blank template designed by JoomlaShine.com