PL/UA Jazz bez granic

UA українська версія нижче

Jazz bez to transgraniczny festiwal jazzowy odbywający się w Polsce i na Ukrainie.

W 2019 odbędzie się jego 19. edycja, pierwsza bez jego inicjatora, producenta i dobrego ducha, Markijana Iwaszczyszyna, który przez wiele lat promował nowe, zaskakujące zjawiska artystyczne pojawiające się w sferze jazzu, wprowadzając jednocześnie polsko-ukraińską współpracę kulturalną na zupełnie nowy poziom. Festiwal to ogromna trasa koncertowa łącząca takie miasta jak: Sumy, Kijów, Czernihów, Ternopol, Mariupol, Łuck, Równe, Buczacz, Drohobycz, Chmelnyćkyj, Lwów, Przemyśl i nasz rodzimy Wrocław. Ten muzyczny maraton ma sprawić radość melomanom, zapewniając im możliwość obcowania z muzykami najwyższej klasy, ułatwiać nawiązywanie kontaktów międzynarodowych artystom, animować młodych twórców i – przede wszystkim – przełamywać stereotypowe wyobrażenia na temat muzyki jazzowej, którą zwyczajowo przedstawia się jako trudną, elitarną i konwencjonalną. Dodatkowym atutem festiwalu jest fakt, że organizatorzy nie ograniczają się do promowania jednej, ściśle określonej wizji jazzu, ale starają się pokazać jak największą ilość gatunków i nowych form hybrydycznych, wywodzących się z tak zróżnicowanych tradycji jak swing, bop, soul, funk, cool, fusion czy free.

Tym razem we Wrocławiu w ramach Jazz bez czekają nas dwa muzyczne wieczory:

YES! TRIO (USA/IS)
niedziela, 15.12, godz. 19.00
FAMA Centrum Biblioteczno-Kulturalne (ul. Bolesława Krzywoustego 286)

 15.12. | godz. 19:00

 cena: 5 zł/bilet ulgowy (osoby 55+ i uczniowie na podstawie legitymacji szkolnej) | 10 zł/bilet normalny

YES! Trio (Goldberg/Jackson/Avital)

Słynny pianista Aaron Goldberg pojawi się we Wrocławiu ze swoim trio YES!, w którego skład wchodzą renomowani instrumentaliści – Ali Jackson i Omer Avital. Artyści są obecni na scenie jazzowej już od ponad dwudziestu lat i mimo że mają różne pochodzenie oraz osobowości, to mówią spójnym językiem, który czerpie głównie z modern jazzu (w szczególności z twórczości Theloniousa Monka i Charlesa Mingusa), ale nie tylko, bo w ich muzyce słyszalne są również wpływy bliskowschodnie i afrokaraibskie. Wieloletnie doświadczenie, wzajemny szacunek oraz zaraźliwy entuzjazm nadaje ich twórczości wyjątkową elastyczność i różnorodność brzmieniową. Niemal do perfekcji nauczyli się komunikować na poziomie pojedynczego beatu i frazy.

zdjęcie Aarona Goldberga_ fotograf Philippe Marchin

Skład:

Aaron Goldberg – fortepian
Ali Jackson – perkusja
Omer Avital – kontrabas

Aaron Goldberg (USA) – amerykański muzyk jazzowy, którego określono mianem „post-bopowego pianisty o doskonałym guście i wielkich możliwościach”. Tuż po ukończeniu studiów występował m.in. z Markiem Turnerem, Gregorym Tardy i Betty Carter. W 1998 roku założył Aaron Goldberg Trio z Reubenem Rogersem na basie i Ericem Harlandem na perkusji. Rozpoczął również długą współpracę z saksofonistą Joshuą Redmanem i intensywnie z nim koncertował aż do 2002 roku, kiedy to powrócił do Nowego Jorku, aby współpracować z takimi jazzmanami jak Nicholas Payton, Al Foster, Freddie Hubbard i Stefon Harris. W 2005 roku odbył tournee po Ameryce Południowej z Madeleine Peyroux, dołączył też do zespołów Kurta Rosenwinkela i Wyntona Marsalisa i występował na całym świecie jako członek Lincoln Center Jazz Orchestra. W 2012 roku nagrał pierwszą płytę z Omerem Avitalem i Alim Jacksonem, zatytułowaną Yes!, która była przyczynkiem do intensywnej działalności koncertowej tego tria. W listopadzie 2014 roku ukazał się album The Now, zawierający kompozycje Goldberga, standardy jazzowe i autorskie interpretacje piosenek brazylijskich. Zyskał on znaczne uznanie krytyków, przy czym „The New York Times” opisał go jako „znakomity”, a „The Boston Globe” zauważył jego „elegancję” i „chytry dowcip”.
aarongoldberg.com

zdjęcie Ali Jackson_ fotografi_SebastienSourisThiber

Ali Jackson (USA) – perkusista pochodzący zrodziny o dużych tradycjach muzycznych. Jego matka, pianistka klasyczna, w wieku czterech lat zaczęła go uczyć gry na fortepianie, natomiast ojciec, basista Ali Jackson Sr., wprowadzał w teorię muzyki i dawał pierwsze lekcje gry na bębnach. Jackson uczęszczał do prestiżowego Cass Technical High School w Detroit, a następnie do New School for Jazz and Contemporary Music, uzyskując tytuł licencjata w dziedzinie kompozycji. Prywatnie studiował u takich mistrzów jak Elvin Jones i Max Roach. Występował i nagrywał z m.in. z Wyntonem Marsalisem, Lincoln Center Jazz Orchestra, Jamesem Carterem, Dee Dee Bridgewater, Arethą Franklin, Georgem Bensonem, KRS-One, Marcusem Robertsem, Cyrusem Chestnutem, Joshuą Redmanem, Kurtem Rosenwinkelem i Dianą Krall.
alidrums.com

Omer Avital (USA) – basista urodzony w Izraelu i mieszkający w Nowym Jorku, który cieszy się międzynarodowym uznaniem. Biegle porusza się w sferze zróżnicowanych rozwiązań rytmicznych i harmonicznych, stanowiących podstawę XX i XXI-wiecznej ekspresji jazzowej. Avital znany jest ze swojego eklektyzmu muzycznego, łącząc wpływy bliskowschodnie ze światem modern jazzu.
omeravital.com

Koncert YES! Trio – bilety: 5zł* / 10 zł
sprzedaż biletów od 28.10 w biurze CBK FAMA
informacja: biuro@fama.wroc.pl
* 5 zł – bilet ulgowy (dla osób 55+ i uczniów na podstawie legitymacji szkolnej) / 10 zł – bilet normalny

kolaż zdjęć zapowiadający koncert mieszanego składu jazzowego w ramach Jazz Bez

JAZZ BEZ MARKIJANA
sobota, 14.12, godz. 20.00
PROZA Klub Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2)

ShockolaD+PL (PL/UA)
Zespół ShockolaD został założony w 2004 roku we Lwowie przez kompozytora i perkusistę Igora Hnydyna, pianistkę Anastasje Litwiniuk i wokalistkę Danę Vynnytską, do których dołączyli później polscy muzycy – Michał Jaros (kontrabas) i Tomasz Dąbrowski (trąbka). Wspólne poszukiwania pozwoliły im stworzyć muzykę, która czerpie z ukraińskiej tradycji folkowej, doświadczeń polskiego jazzu oraz tzw. New World Music. Zespół w tym składzie ma w na swoim koncie dwie płyty – Number One (2008) i ShockolaD. Jazzbez + Jazz Kolo. Live (2010).
Muzycy nie grali pod nazwą ShockolaD+PL już od 10 lat, bo każdy z nich tworzy wiele innych projektów w różnych państwach, jednak podczas koncertu w Prozie znów spotkają się na scenie, by muzycznie powspominać wyjątkową postać kultury ukraińskiej – Markijana Iwaszczyszyna, niedawno zmarłego założyciela festiwalu Jazz bez.

Centryfuga, czyli Markijańskie дзиграшки (PL/UA)
Koncert muzyki improwizowanej, w którym podstawową zasadą będzie mieszanie i przekraczanie granic stylów, przyzwyczajeń i stereotypów oraz swoista zabawa ze słuchaczem. Odwołując się do idei jazzu bez granic Markijana Iwaszczyszyna, czyli muzyki bez barier i granic, bez podziałów i uprzedzeń, muzycy zagrają w różnych konfiguracjach i układach oraz odwołają się do wielości form muzycznych.

Skład:
Ihor Hnydyn – perkusja
Marek Otwinowski – gitara basowa
Tomasz Sikora – saksofon altowy, saksofon barytonowy
Mark Tokar – kontrabas

Igor Hnydyn (UA)
Ukończył perkusję na Lwowskiej Akademii Muzycznej (2004). Jest jednym z najlepszych ukraińskich jazzmanów. Jako perkusista i kompozytor przewodzi projektowi SchockolaD, z którym wystąpił na wielu festiwalach na Ukrainie, w Polsce, na Litwie i we Francji. Wyróżniony półrocznym Grantem MKiDN „Gaude Polonia”. Jest współzałożycielem Jazz Club Lviv; od 2009 roku współorganizuje międzynarodowe warsztaty jazzowe Chodzież na Ukrainie.

Marek Otwinowski (PL)
Muzyk, basista, projektant publikacji i grafiki 2D; kompozytor muzyki teatralnej i słuchowisk radiowych (ok. 40 tytułów). Współzałożyciel (2003) eksperymentalnej formacji muzycznej Karbido, współpracującej od 2005 roku z Jurijem Andruchowyczem. Współautor i wykonawca wszystkich wydawnictw i projektów artystycznych grupy, m.in. Stolik, Music 4 Buildings, Katastrofa LZ129 Hindenburg i Tańce polskie; założyciel freejazzowego trio Rheino De Rotten (z Achimem Escherem i Peterem C. Zumthorem). Autor kilku tekstów dramatycznych, garści esejów i drobniejszych form literackich.

Tomasz Sikora (PL)
Z zespołem Karbido od 2004 roku bierze udział we współpracy z Jurijem Andruchowyczem, z którym zespół wydał 5 płyt i zagrał kilkadziesiąt koncertów w Ukrainie i Polsce. Współpracował również z zespołem DakhaBrakha, VJ Grupa Cube i ArtPole. Ostatnio uczestnik projektu „rozdilovi” z udziałem Serhija Żadana oraz twórców z Ukrainy i Białorusi.
karbido.com

Mark Tokar (UA)
Ukraiński kontrabasista i gitarzysta; jest członkiem Ken Vandermark Project Resonance, zespołów Escalator, Undivided, Five Spot, Four, Varpaj, Yatoku, MTV, Awatair. Jednocześnie jest liderem międzynarodowych projektów Leo’m’art, 4×4. Mark Tokar Belveder Sekstet oraz Autokar. Grał m.in. z takimi muzykami, jak Ken Vandermark, Bobby Few, Perry Robinson, Steve Swell, Michael Zerang, Tim Daisy, Dave Rempis, Roberta Piket, Fred Frith (USA), Klaus Kugel, Arkadij Shylkloper (Niemcy), Petras Vishniauskas (Litwa), Mirchea Tiberian (Rumunia) , Mazzol, Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel (Polska), Jurij Jaremczuk (Ukraina), Magnus Broo, Per-Ake Holmlander (Szwecja), Mark Sanders (Anglia).
marktokar.info

Koncert Jazz bez Markijana odbywa się we współpracy z WrocloveUkraina, projektem, który jest współfinansowany przez Gminę Wrocław
wstęp wolny

UA українська версія

Jazz bez
XIX польсько-український фестиваль Jazz bez / Вроцлав

Jazz bez — це транскордонний джазовий фестиваль, який проходить у Польщі та Україні. У 2019 році відбудеться 19 едиція вперше без Маркіяна Іващишина, ініціатора та продюсера, який протягом багатьох років пропагував нові дивовижні мистецькі явища, що з’являються у сфері джазу, одночасно виводячи польсько-українську культурну співпрацю на цілком новий рівень.
Фестиваль — це величезний концертний маршрут, який поєднує такі міста, як: Суми, Київ, Чернігів, Тернопіль, Маріуполь, Луцьк, Рівне, Бучач, Дрогобич, Хмельницький, Львів, Перемишль та наш рідний Вроцлав. Цей музичний марафон повинен приносити радість любителям музики, надаючи їм можливість взаємодіяти з музикантами вищого класу, полегшувати міжнародні контакти між артистами, надихати молодих артистів і, перш за все, ламати стереотипні уявлення про джазову музику, яку зазвичай сприймають як складну, елітну та традиційну. Додатковою перевагою фестивалю є той факт, що організатори не обмежуються просуванням одного конкретного бачення джазу, а намагаються показати якомога більше жанрів та нових гібридних форм, що випливають із таких різноманітних традицій, як: свінг, боп, соул, фанк, кул-джаз, ф’южн або фрі-джаз.

Цього разу у Вроцлаві в рамках Jazz bez на нас чекають два музичні вечори.

YES! TRIO (USA)
Неділя, 15 грудня, о 19:00
Бібліотечний та культурний центр FAMA (ul. Bolesława Krzywoustego 286)

YES! Trio (Голдберг / Джексон / Авітал)
Відомий піаніст Аарон Голдберг з’явиться у Вроцлаві зі своїм тріо YES!, до складу якого входять відомі інструменталісти: Алі Джексон та Омер Авітал. Артисти вже понад двадцять років на джазовій сцені, і хоча вони мають різне походження та особистості, вони розмовляють однією мовою, яка опирається головним чином на сучасний джаз (зокрема, на творчість Телоніуса Монка та Чарльза Мінгуса). Також в їхній музиці можна почути близькосхідні і афрокарибські мотиви. Багаторічний досвід, взаємна повага та ентузіазм надають їхній творчості унікальну гнучкість та різноманітність звучання.

Aaron Goldberg fot.PhilippeMarchin web

Склад:
Аарон Голдберг — фортепіано
Алі Джексон — барабани
Омер Авітал — контрабас

Аарон Голдберг (USA) — американський джазовий музикант, якого охарактеризували як „піаніста-пост-бопу з відмінним смаком та великими можливостями”. Незабаром після закінчення школи він виступав з Марком Тернером, Грегорі Тарді та Бетті Картер. У 1998 році він заснував Aaron Goldberg Trio з Реубеном Роджерсом на басі та Еріком Гарландом на барабанах. Він також розпочав довгу співпрацю із саксофоністом Джошуа Редманом та інтенсивно гастролював з ним до 2002 року, коли він повернувся до Нью-Йорка, щоб співпрацювати з такими джазменами, як Ніколас Пейтон, Аль Фостер, Фредді Габбард та Стефон Гарріс. У 2005 році він гастролював у Південній Америці з Мадлен Пейру, приєднався до Курта Розенвінкеля та Вінтона Марсаліса, виступав у всьому світі як член Lincoln Center Jazz Orchestra. У 2012 році він записав перший альбом з Омером Авіталом та Алі Джексоном під назвою Yes!, який був внеском у інтенсивну концертну діяльність цього тріо. У листопаді 2014 року вийшов альбом The Now, який містить композиції Голдберга, джазові стандарти та оригінальні інтерпретації бразильських пісень. Він здобув значну критичну оцінку, і “The New York Times” характеризував його як „відмінного”, а “The Boston Globe” відзначали його „елегантність” і „хитру дотепність”.
aarongoldberg.com

Ali Jackson_zdjęcie_wykonał_Sebastien Souris Thibert

Алі Джексон (USA) — ударник із родини з великими музичними традиціями. Його мати, класичний піаніст, почала вчити його фортепіано у віці чотирьох років, тоді як його батько, басист Алі Джексон-старший, ввів теорію музики і дав перші уроки ударних. Джексон відвідував престижну Cass Technical High School у Детройті, а потім New School for Jazz and Contemporary Music, здобувши ступінь бакалавра з композиції. Приватно вчився у таких майстрів, як Елвін Джонс та Макс Роуч. Він виступав і записував музику, між іншим, з Вінтоном Марсаліс, Lincoln Center Jazz Orchestra, Джеймсом Картером, Ді Ді Бріджвотер, Аретою Франклін, Джорджем Бенсоном, KRS-One, Марком Робертсом, Сайрусем Честнутем, Джошуа Редманом, Куртом Розенвінкелем та Дайаною Кролл.
alidrums.com
Омер Авітал (USA) — бас-гітарист, народився в Ізраїлі та проживає в Нью-Йорку, який користується міжнародним визнанням. Він досконало володіє сферою різноманітних ритмічних та гармонічних рішень, які є основою джазової експресії 20 та 21 століття. Авітал відомий своєю музичною еклектикою, яка поєднує близькосхідні мотиви зі світом сучасного джазу.
omeravital.com

Концерт YES! Trio – квитки: 5 зл* / 10 зл
Початок продажу квитків з 28.10 в CBK FAMA
Інформація: biuro@fama.wroc.pl
*5 зл – пільговий квиток (для осіб 55+ та учнів на підставі шкільного посвідчення) / 10 зл – звичайний квиток


kolaż zdjęć przedstawiający muzyków jazzowych

JAZZ BEZ MARKIJANA
Субота, 14 грудня о 20:00
PROZA Club Вроцлавського будинку літератури (przejście Garncarskie 2)

ShockolaD+PL (PL/UA)
Гурт ShockolaD був заснований у 2004 році у Львові композитором та барабанщиком Ігорем Гнидином, піаністкою Анастасією Литвинюк та співачкою Даною Винницькою, згодом приєдналися польські музиканти: Міхал Ярос (контрабас) та Томаш Домбровський (труба). Спільний пошук дозволив їм створити музику, яка поєднує в собі українське етно, польський джаз і так звану New World Music. Гурт у цьому складі має на своєму рахунку два альбоми — Number One (2008) та ShockolaD. Jazzbez + Jazz Kolo. Live (2010).
Музиканти не грали під іменем ShockolaD+PL протягом 10 років, адже кожен з них створює багато інших проектів у різних країнах, але під час концерту в PROZA вони знову зустрінуться на сцені, щоб нагадати про унікальну постать української культури — Маркіяна Іващишина, нещодавно померлого засновника фестивалю Jazz bez.



Центрифуга, або Маркіянські дзиграшки (PL/UA)
Концерт імпровізованої музики, в якому основним принципом буде синтез та перетинання меж стилів, звичок та стереотипів, та своєрідна розвага із слухачем. Опираючись на ідею Маркіяна Іващишина “джазу без кордонів”, тобто музику без бар’єрів і меж, без поділів і забобонів, музиканти гратимуть у різних конфігураціях та складах, посилаючись на безліч музичних форм.

Склад:
Ігор Гнидин — барабани
Марек Отвіновський — бас-гітара
Томаш Сікора — альт-саксофон, баритонний саксофон
Марк Токар — контрабас

Ігор Гнидин (UA)
Закінчив ударні інструменти у Львівській Музичній Академії (2004). Він є одним з найкращих українських джазменів. Як барабанщик і композитор очолює проект SchockolaD, з яким виступав на багатьох фестивалях в Україні, Польщі, Литві та Франції. Здобув піврічний грант Міністерства культури та національної спадщини „Gaude Polonia”. Є співзасновником Jazz Club Lviv; з 2009 року спільно організовує міжнародні джазові майстерні Chodzież na Ukrainie.

Марек Отвіновський (PL)
Музикант, басист та графічний дизайнер; композитор театральної музики та радіоп’єс (близько 40-ка робіт). Співзасновник (2003) експериментальної музичної формації Karbido, яка співпрацює з 2005 року з Юрієм Андруховичем. Співавтор та виконавець усіх публікацій та мистецьких проектів групи, в тому числі Stolik, Music 4 Buildings, Katastrofa LZ129 Hindenburg i Tańce polskie; засновник вільного джазового тріо Rheino De Rotten (разом з Ахімом Ешером та Петером Цумторем). Автор кількох драматичних текстів, пари нарисів та другорядних літературних форм.

Томаш Сікора (PL)
З 2004 року разом з гуртом Karbido бере участь у співпраці з Юрієм Андруховичем, з яким гурт випустив 5 альбомів та зіграв десятки концертів в Україні та Польщі. Він також співпрацював з командою DakhaBrakha, VJ Cube Group та ArtPole. Нещодавно учасник проекту Розділові за участю Сергія Жадана та художників з України та Білорусі.
karbido.com

Марк Токар (UA)
Український контрабасист і гітарист; є членом проекту Resonance Кена Вандермарка, гуртів Escalator, Undivided, Five Spot, Four, Varpaj, Yatoku, MTV, Awatair. У той же час він є керівником міжнародних проектів Leo’m’art, 4×4. Марк Токар грав з такими музикантами, як: Кен Вандермарк, Боббі Фью, Перрі Робінсон, Стів Свелл, Майкл Зеранг, Тім Дейзі, Дейв Ремпіс, Роберта Пікет, Фред Фріт (США), Клаус Кугель, Аркадій Шилклопер (Німеччина), Петрас Вишняускас (Литва), Мірча Тіберіан (Румунія), Єжи Маззол, Міколай Тшаска, Вацлав Зімпель (Польща), Юрій Яремчук (Україна), Магнус Бру, Пер-Аке Холмлендер (Швеція), Марк Сандерс (Англія).
marktokar.info

Концерт Jazz bez Markijana проходить у співпраці з WrocloveUkraina, проектом, який фінансується муніципалітетом Вроцлава
Вхід вільний