Na Walentynki w Famie zapraszamy nie tylko zakochanych, ale też singli, grupy przyjaciół i zwykłych miłośników dobrego kina romantycznego.

14.02. | godz. 18:00 | obowiązują zapisy  | Uwaga! Brak wolnych miejsc - zapisy tylko na listę rezerwową

 14.02. | godz. 18:00

 wiek: 16+

 wstęp bezpłatny | sala widowiskowa I p. 

 obowiązują zapisy: ZAPISZ SIĘ

Na Walentynki w Famie zapraszamy nie tylko zakochanych, ale też singli, grupy przyjaciół i zwykłych miłośników dobrego kina romantycznego. W programie Dusza i ciało węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi – oryginalna i subtelna historia dwojga samotników, których połączy wspólny sen, a także lekka komedia Słowo na M w reżyserii Michaela Dowse’a i doborowej obsadzie (Daniel Radcliffe, Zoe Kazan, Adam Driver). Zachęcamy do przynoszenia ze sobą rozgrzewających napojów i ciepłych koców. Na miejscu dostępna będzie kawa i herbata, prosimy jednak o zabranie własnych kubków.

Harmonogram:
18:00 Dusza i ciało, reż. reż. Ildikó Enyedi | czas trwania: 1 godz. 56 min.
20:15 Słowo na M, reż. Michael Dowse | czas trwania: 1 godz. 38 min.


Dusza i ciało

Reżyseria: Ildikó Enyedi
Scenariusz: Ildikó Enyedi
Obsada: Morcsányi Géza, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider
Zdjęcia: Máté Herbai
Muzyka: Adam Balazs
Producenci: Węgry

Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2017
Czas trwania: 116 min
Tytuł oryginalny: A Teströl és Lélekröl/ On body and soul

Dusza i ciało to bardzo oryginalna historia miłosna, która urzeka subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji. Film najczęściej porównywany jest ze słynną Amelią oraz Pokotem Agnieszki Holland i jest pierwszym od 18 lat pełnometrażowym obrazem cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi. Pokazywany na wielu światowych festiwalach obraz obsypany został wieloma nagrodami, w tym Złotym Niedźwiedziem na 67. MFF w Berlinie czy Złotą Żabą na Camerimage. Film był również nominowany do OSCARA 2018 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Mária (Alexandra Borbély) zaczyna pracę jako kontroler jakości w rzeźni w Budapeszcie. Jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia.

NAGRODY I FESTIWALE:
2017 – OSCARY 2018 - nominacja w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny
2017 – Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie
2017 – Europejskie Nagrody Filmowe 2017 – najlepsza aktorka (nagroda główna dla Alexandry Borbély), nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz
2017 – 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie - Nagroda FIPRESCI
2017 – 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie - Nagroda jury ekumenicznego
2017 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie - Nagroda czytelników 'Berliner Morgenpost'
2017 - 25. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage" w Bydgoszczy - Złota Żaba (najlepszy operator Máté Herbai)
2017 – MFF w Sydney – Najlepszy film (nagroda główna), nagroda publiczności (6. miejsce)
2017 - Lubuskie Lato Filmowe, Srebrne Grono (najlepszy film)
2017 – MFF w Mumbaju – nagroda publiczności
2017 – MFF w Hajfie
2017 – MFF w Filadelfii
2017 – Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW
2017 – 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty

SYLWETKA REŻYSERKI:
Ildikó Enyedi – przyszła na świat w 1955 roku w Budapeszcie. Studiowała na tamtejszych uniwersytetach – najpierw ekonomicznym, później filmowym. Ukończyła także Faculté des Lettres, University of Montpellier we Francji. Karierę rozpoczęła z impetem – zrealizowany w 1989 roku komediodramat „Mój wiek XX” o rozdzielonych bliźniaczkach przyniósł jej Złotą Kamerę za najlepszy debiut na festiwalu w Cannes. Kolejny sukces przyszedł wraz z surrealistycznym „Szymonem Magiem” (1999), dostrzeżonym na wielu festiwalach. Krótkometrażowy romans science fiction „Pierwsza miłość” (2008) brał udział w konkursie Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W ostatniej dekadzie reżyserka pracowała głównie dla telewizji, realizując m.in. węgierską wersję popularnego formatu serialowego „Terapia”. Nagrodzony na festiwalu w Berlinie „Dusza i ciało” jest jej pierwszym filmem od 18 lat.


Słowo na M

Reżyseria: Michael Dowse
Produkcja: Irlandia, Kanada
Występują: Daniel Radcliffe, Zoe Kazan, Adam Driver
Premiera: 19 września 2014


Słowo na „M” – romantyczna, hipsterska komedia w doborowej obsadzie. Wallace (Daniel Radcliffe) nie ma szczęścia do dziewczyn. Samotny, po kolejnym rozstaniu, spotyka Chantry – młodą malarkę. Znajomość przeradza się w przyjaźń, a ta z wolna zaczyna przypominać… miłość? Zrozumieć swoje uczucia pomaga Wallace’owi Allan (Adam Driver – gwiazda serialu Dziewczyny). Czy Chantry wybierze wiecznie zamyślonego marzyciela – outsidera, czy jej serce zostanie przy Benie – jej robiącym błyskawiczną karierę w dyplomacji, pewnym siebie narzeczonym… Dowiecie się już niebawem.

Sowo na M zdjecie1

Sowo na M zdjecie2

Sowo na M zdjecie3

ZAPISY:

Godziny otwarcia

Biblioteka - Filia nr 11 MBP

Pon.: 10-19
Wt.: 10-19
Śr.: 12-16
Czw.: 10-19
Pt.: 10-19
Sob.: 10-15

Dział programowy - III p. 

Pon.:       10-18
Wt.:   10-18
Śr.:  10-18
Czw.:  10-18
Pt.:  10-16
Sob.:  nieczynne

Jesteśmy dostępni telefonicznie i mailowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00. 

Początek strony
JSN Blank template designed by JoomlaShine.com