UWAGA! BRAK WOLNYCH MIEJSC - ZAPISY TYLKO NA LISTĘ REZERWOWĄ Zapraszamy na warsztaty online tworzenia podcastów, które poprowadzi Łukasz Wojtusik - dziennikarz od lat związany z radiem.

 Co w podcaście dźwięczy? | Warsztaty online tworzenia podcastów

 Prowadzenie: Łukasz Wojtusik

 Terminy: 1, 3, 8, 10, 15, 17, 22 i 24 czerwca * (poniedziałki i środy) | Godzina: 17.00-18.15

 Wiek: 16+ | wydarzenie bezpłatne – liczba miejsc ograniczona

  Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
*Możliwa zmiana terminu pojedynczych zajęć, o czym uczestnicy zostaną poinformowani z wyprzedzeniem.

Każdy uczestnik będzie zobowiązany do wypełnienia deklaracji uczestnictwa: POBIERZ

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem zajęć online: POBIERZ


O WARSZTATACH 


Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań online w konwencji webinarium na temat tworzenia podcastów. W ciągu ośmiu sesji uczestnicy poznają podstawy związane z nagrywaniem i tworzeniem różnych form audio, nauczą się samodzielnie nagrywać dźwięk, rozmowę oraz montować ją dzięki bezpłatnym i szeroko dostępnym programom montażowym. Uczestnicy dowiedzą się, jak opisywać materiały podcastowe, poznają podstawy dziennikarskiego warsztatu związanego z przygotowaniem audycji radiowej i tworzeniem tekstu do jej opisu. W ramach webinarium zaprezentujemy podstawowe zasady związane ze snuciem narracji, opowiadaniem historii oraz prowadzeniem wywiadu i rozmowy. Spotkania mają również na celu wymianę wzajemnych doświadczeń związanych z materią, jaką jest podcast, rozmowa o ulubionych, najciekawszych podcastach dostępnych online w przestrzeni polskiego Internetu i możliwościach publikacji stworzonych przez siebie materiałów.

Zajęcia odbędą się na platformie Zoom w zamkniętej grupie. Warsztaty będą oparte na zdalnej współpracy oraz pracy samodzielnej w domu. Po każdym ze spotkań uczestnicy otrzymają zadanie do przygotowania na następne webinarium. Uczestnicy będą mogli konsultować się z prowadzącym w wybranych godzinach również poza wyznaczonymi terminami zajęć.


Efektem warsztatów będzie przygotowanie przez każdego uczestnika krótkiej formy podcastowej (do 10 minut) z wykorzystaniem zdobytej podczas zajęć wiedzy oraz praktycznych umiejętności.

INFO TECHNICZNE

Uczestnicy przed każdym spotkaniem otrzymają link do konwersacji na platformie Zoom. Tych, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z tym narzędziem komunikacji, zachęcamy do obejrzenia filmiku instruktażowego:HARMONOGRAM SPOTKAŃ


 1. Wstęp - Co w podcaście dźwięczy?
Wstęp do zagadnienia: Czym jest podcast? Skąd taka jego popularność? Dlaczego słuchamy dźwięków? Jak opowiadać historię? Jak wybrać temat do podcastu? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania. Uczestnicy poznają kilka proponowanych podcastów i spróbują podyskutować o tym, co ciekawego można opowiedzieć - jakie treści nadają się do formy, jaką jest podcast?
 2. Czym to nagrać?
Wstęp do zagadnienia związanego z technicznym aspektem podcastu. Podczas webinarium uczestnicy sprecyzują swoje możliwości nagrania podcastu w domu przy użyciu komputera stacjonarnego, laptopa, telefonu komórkowego. Efektem spotkania ma być samodzielne nagranie próbnego dźwięku albo fragmentu realizowanego właśnie nagrania.
 3. Jak to zmontować?
Podstawy związane z montowaniem dźwięku w darmowym programie Audacity. Uczestnicy poznają podstawowe funkcje tego oprogramowania i spróbują samodzielnie zmontować wybrane i przygotowane przez prowadzącego dźwięki.
 4. O czym warto rozmawiać ? #1
Webinarium w formie wykładu połączonego z dyskusją i przykładami audio. Uczestnicy poznają podstawy związane z warsztatem dziennikarskim dotyczące sztuki prowadzenia wywiadu. Kiedy wywiad staje się rozmową? Jakich gości zapraszać? Jak dobrze przygotować się do rozmowy? O tym wszystkim uczestnicy porozmawiają z prowadzącym.
 5. O czym warto rozmawiać? #2
Drugie spotkanie poświęcone językowi, sztuce snucia opowieści w podcaście oparte będzie na wykorzystaniu indywidualnych atutów uczestników. Każdy z nich przygotuje temat dla własnego podcastu (cyklu podcastów). Uczestnicy skonfrontują i ocenią swoje pomysły. W czasie spotkania uczestnicy zdecydują, jaki podcast chcą finalnie zrealizować, w jakim modelu ( rozmowa, monolog, wykład, reportaż, obrazek dźwiękowy). Spróbujemy wspólnie przygotować się do jego jak najlepszej realizacji.
Założenia: 1 odcinek podcastu nagrany indywidualnie, zgodny z ustaloną tematyką, czas maksymalnie 10 minut.
 6. Co warto nagrać?
Co nagrać, co wyrzucić? Co jest ważne w zrealizowanym nagraniu, jak usunąć niepotrzebne didaskalia? Na podstawie zrealizowanych przez uczestników materiałów (w formie tzw. surówki audio) spróbujemy zastanowić się, co ważne jest w nagraniu, a co jest w nim niepotrzebne. Przyjrzymy się kwestii związanej z autoryzacją (przypadek wywiadu). Zastanowimy się, co można jeszcze dodać, skąd czerpać dźwięki, co można dograć, co zmienić w przygotowywanym materiale.
 7. Czego w podcaście nie słychać?
Indywidualne konsultacje dotyczące pracy nad opracowywanym materiałem. Prezentacja przygotowanych już próbek materiałów audio (fragmenty podcastu) i dyskusja o nich. Reportaż multimedialny - forma dziennikarska, której częścią mogą być nagrania audio - prowadzący pokaże uczestnikom kilka ciekawych przykładów wykorzystania dźwięków audio do tworzenia większych narracji audio-wideo.

 8. Co z tego wynika? Prezentacja materiałów.
Prezentacja przygotowanych przez uczestników podcastów. Krytyczna dyskusja na ich temat. Wybór (w formie ankiety) najlepszego podcastu warsztatów. Na koniec uczestnicy dostaną także pakiet informacji dotyczący portali i miejsc, w których można opublikować podcasty oraz dowiedzą się, jak je promować.


O PROWADZĄCYM 


Łukasz Wojtusik – dziennikarz od lat związany z radiem. Autor wielu rozmów z przedstawicielami kultury i sztuki. Prowadzi autorską audycję „Krakowskie Przedmieście”, współprowadzi program "Poczytalni". Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Wybrany najlepszym wykładowcą Uniwersytetu Dzieci 2018/2019. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury.

Autor książki – rozmów z ojcem Leonem Knabitem „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”; współautor z Piotrkiem Żyłką i Grzegorzem Kramerem SJ książki „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani”.
Ma super żonę, dwóch synów, dużo czyta, zbiera ikony, a gdy jest za głośno, jedzie do Tyńca, albo na Camino.

Więcej informacji o prowadzącym: https://lukaszwojtusik.pl/

Wojtusik Lukasz foto promo

Wojtusik Lukasz zdjecie

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia od 14 maja 2020 roku 

Biblioteka - Filia nr 11 MBP

Pon.: 10-18
Wt.: 10-18
Śr.: nieczynne
Czw.: 10-18
Pt.: 10-18
Sob.: nieczynne

Dział programowy - III p. 

Nieczynny stacjonarnie, pracujemy zdalnie!

Kontakt telefoniczny i mailowy od pon. do pt. 9:00-17:00

https://www.fama.wroc.pl/kontakt

Początek strony
JSN Blank template designed by JoomlaShine.com